Malmö - Fulda: På morgonen startar vårt stora äventyr med att vi vinkar adjö till Öresundsterminalen, Malmö och Sverige. Via Öresundsbron, Danmark och färjeöverfarten Rödby-Puttgarden når vi Tyskland och senare under kvällen Fulda och Altstadthotel Arte, ca 75 mil.
Fulda - Assago: Efter frukost åker vi vidare förbi Würzburg. Vi kör genom Bayerns vackra landskap och passerar bland annat Bodensjön och Liechtenstein innan vi åker över gränsen till Italien. I kvällningen passerar vi modestaden Milano och checkar in på Belstay Hotel i Assago, ca 72 mil.
Assago - Florens: Vi tar oss vidare till Pisa där vi gör ett besök vid det berömda lutande tornet, katedralen och baptisteriet på Campo dei Miracoli. Sedan väntar vackra Florens där vi tar in på Hotel Le Due Fontane i Gamla stan, ca 37 mil. En härlig utsikt över staden får den som följer med på kvällens utflykt till Piazzale Michelangelo.
Florens: Här finns allt som gör livet njutbart. Sinnlig konst, magnifika byggnader, eleganta butiker och inte minst romantisk atmosfär. Vi gör en intressant stadsvandring och på kvällen kan vi följa med på ett trevligt middagsarrangemang på en vingård i Chiantiområdet.
Florens - Capri: Vår resa fortsätter söderut genom Toscanas, Umbriens, Lazios och Kampaniens böljande landskap. Längs vägen kan vi njuta av solrosorna, olivlundarna och den härliga grönskan innan vi i Neapels hamn går ombord på färjan till den förföriska klippön Capri. Vår buss lämnar vi på fastlandet för på ön möts vi av minibussar som tar oss till vackert belägna Hotel San Michele eller alternativt hotell, ca 51 mil.
Capri: Till denna pärla i Medelhavet reste antikens romerska härskare och många har följt i deras fotspår. För här är det lätt att bli förförd av de karga klipporna, vikarna, citronlundarna, apelsinträden, det solglittrande havet och blommorna som prunkar i regnbågens alla färger. På våra utflykter får vi bland annat se Axel Munthes Villa San Michele samt Faraglioniklipporna under en vacker båttur.
Capri - Rom: I dag försvinner den blommande ön i vågsvallet bakom oss när vi tar morgonbåten till fastlandet. I den klassiska badorten Sorrento tar vi plats i bussen igen och åker vidare till Pompeji, där vi har möjlighet att följa med en lokalguide på en intressant rundtur. Att vandra i den utgrävda staden är verkligen som att resa i tiden! Efter detta spännande besök fortsätter vi till den eviga staden Rom där vi tar in på Hotel Pinewood, ca 28 mil.
Rom: Få städer har så mycket att erbjuda som Rom när det gäller konst och byggnadsverk från antikens till barockens dagar. Inte konstigt att Rom kallas för den eviga staden. På utflykterna får vi chansen att uppleva världsberömda Peterskyrkan, Spanska trappan och beundra Fontana di Trevi.
Rom - Venedig: Dagens mål är vackra Venedig och färden går genom matregionen Emilia-Romagna och framåt sen eftermiddag når vi Venedig, ca 53 mil. I denna kanalernas stad är vi stolta över att bo centralt på Hotel Nazionale, ett stenkast från Canal Grande. Romantiska Venedig ligger för våra fötter!
Venedig: Lagunstaden Venedig har i århundraden tjusat en hel värld med sina kanaler, torg, palats och broar. Här finns oändligt mycket att se men att flanera på måfå och insupa den härliga atmosfären är en njutning bara det! Vill du lära känna Venedig bör du följa med på vår stadspromenad som tar oss till storslagna Piazza San Marco med sina duvor och den österländskt sköna Markuskyrkan.
Venedig - Matrei am Brenner: Från Venedig går färden genom den natursköna och ekonomiskt mycket välmående regionen Veneto till Sirmione, en av Gardasjöns vackraste byar, där vi stannar till för lunch. Färden fortsätter sedan förbi Bolzano och Brennerpasset mot Österrike. Framåt kvällen tar vi in på Hotel Krone i byn Matrei am Brenner strax söder om Innsbruck, ca 41 mil. Missa inte kvällens utflykt till Innsbruck!
Matrei am Brenner - Kassel: Efter frukost rullar vi vidare och strax är vi åter i Tyskland, i området Bayern varifrån vi fortsätter vår resa norrut. På kvällen når vi Kassel och Wyndham Garden Hotel som väntar med middagen, ca 63 mil.
Kassel - Malmö: Efter frukost tar vi plats i bussen, åker norrut mot Puttgarden och tar färjan till Rödby. Vi beräknas vara framme i Malmö ca kl 20.00, ca 65 mil, med mängder av ljuva minnen.
Samma upplevelser till lägre pris! |
Vi avnjuter en trevlig middag och beger oss sedan ut i Florens. Från Piazzale Michelangelo beundrar vi den vackra vyn över det kvällsupplysta Florens och läskar oss med italiensk spumante.
Pris inkl middag med dryck ca 485:-
Vår guide tar oss med på upptäcktsfärd bland Florens alla intressanta sevärdheter såsom Piazza della Signoria, Santa Maria del Fiore, Dantes kvarter, Ponte Vecchio och fler därtill.
Pris ca 265:-
I ett härligt landskap, med en fantastisk utsikt över Chiantiområdet där några av Italiens absolut främsta viner framställs, ligger vingården Lanciola och det är dit vi ska bege oss i kväll. Vi blir visade runt på gården innan vi slår oss ned och äter en god middag tillsammans. Till maten provar vi gårdens egentillverkade vin som vi under kvällen även har möjlighet att köpa med oss hem. Salute e buon appetito!
Pris inkl middag med dryck ca 565:-
Capris fantastiska natur bjuder på betagande vyer. En spännande upptäcktsfärd som tar andan ur de flesta. Vi besöker till exempel Axel Munthes hus, Villa San Michele och Capris centrum, där vi går en guidad promenad.
Pris ca 445:-
På denna vackra utflykt upplever vi Capri från vattnet på en båttur till de berömda kalkstensklipporna Faraglioni. En oförglömlig upplevelse!
Pris ca 425:-
Vi besöker det världsberömda Pompeji som begravdes under vulkanen Vesuvius aska år 79 e.Kr. Vi har möjlighet att i närbild få se och höra lokalguiden berätta hur det romerska livet gestaltade sig under antiken. Vi kommer att få se hur man bodde, vad man åt, hur man badade och vad man gjorde för 2 000 år sedan.
Pris inkl inträde och lokalguide ca 415:-
I afton beger vi oss ut på en tur i kvällsupplysta Rom och får en inblick i Roms tvåtusenåriga historia. Vi ser några av stadens berömda sevärdheter innan vi sedan tar oss till den legendariska stadsdelen Trastevere för att besöka en trevlig restaurang i genuin miljö. Här njuter vi av det italienska köket medan musikens sköna toner sätter guldkant på kvällen.
Pris inkl middag med dryck ca 585:-
På dagen visar Rom upp en helt ny sida. Vi gör en innehållsrik stadsrundtur med klassiska sevärdheter som änglaborgen Castel Sant Angelo, Piazza Navona, Pantheon, Trevifontänen och Spanska trappan. Vi fortsätter till Vatikanstaten, där du får möjlighet att på egen hand utforska världens största kyrkobyggnad, Peterskyrkan. Utflykten genomförs främst till fots.
Pris ca 425:-
Som en värdig avslutning på vår vistelse i den eviga staden tar vi oss till Pincios utsiktsplats i parken Villa Borghese ovanför den berömda Piazza del Popolo. Här bjuds vi på förfriskning och en hänförande utsikt. Vi promenerar sedan genom Porta del Popolo till bussen som tar oss vidare till en trevlig restaurang där vi njuter av fantastisk italiensk mat och härlig stämning!
Pris inkl middag med dryck ca 585:-
Till magnifika Markusplatsen tar vi oss med båt. Vi har gott om tid att insupa stämningen bland smäktande gondoler och klassiska sevärdheter som Dogepalatset, Markuskyrkan och Suckarnas bro. Vår guide berättar om stadens unika historia och visar oss de intressanta och vackra sevärdheterna under en gemensam promenad. Vi avslutar turen vid den vackra Rialtobron med dess fisk- och grönsaksmarknad.
Pris ca 425:-
Vilken upplevelse att åka runt hela Sirmione vid Gardasjön och se det gamla slottet, stränderna och de romerska ruinerna efter Catullus villa. Glöm inte kameran! Från båten kan man se Alperna torna upp sig vid Gardasjöns norra sida. Sirmione är vackert beläget på en halvö på södra sidan av sjön och efter båtturen har vi tid för lunch och shopping av italienska varor. Följ med och njut av La bella Italia vid Gardasjön!
Pris ca 245:-
Vi gör en rundtur i vackra Innsbruck och tar del av sevärdheter och njuter av alla vackra berg som omringar staden. Vi äter sedan en god österrikisk middag.
Pris inkl middag med dryck ca 495:-
Allt detta ingår
Bra att veta
Resan startar på Öresundsterminalen i Malmö. Det finns möjlighet att boka anslutningsresa till och från Malmö i samband med både ut- och hemresa, samt övernattning i Malmö.
Enkelrumstillägg 3 395:-
Avresa 23/4 bor vi på Hotel Fulda Mitte i Fulda dag 1-2.
Avresa 3/9 bor vi på Parkhotel i Stadtallendorf dag 1-2.
Följande valuta rekommenderar vi på denna resa:
Euro (EUR)
Avresa | Avreseort | Hotell | Lediga platser | Pris från | |
---|---|---|---|---|---|
3/9 | Buss | Hotel San Michele, Anacapri | 3 | 16 295:- | Boka |
1/10 | Buss | Hotel San Michele, Anacapri | Mer än 8 | 15 695:- | Boka |