Det holländska landskapet är som gjort för flodkryssningar. Följ med
Höjdpunkter!
|
Det holländska landskapet är som gjort för flodkryssningar! Följ med på en sommarkryssning ombord på MS Rigoletto och njut av praktfulla och intressanta Holland. Det är något alldeles speciellt med att kryssa i ett land som i så stor utsträckning lever med och mot vattnet. Fördelarna med transport och sjöfart står i kontrast till vallar, slussar och pumpstationer för att hålla vattnet ute. Härliga seglatser väntar och vi gör nedslag i både mindre byar och imponerande städer.
MS Rigoletto är ett bekvämt flodkryssningsfartyg med trivsam och ombonad atmosfär, inrett i traditionell stil med mörkt trä och mässingsdetaljer. I den omtyckta restaurangen serveras frukost, lunch och middag och på kvällarna bjuds det på musikunderhållning i barloungen. Vid vackert väder lockar soldäck med avkoppling och naturscenerier.
|
Nedan ser du en detaljerad väderprognos för de följande 6 dagarna.
Dagsprogram & utflykter
Dag 1: Malmö - ombordstigning i Lelystad
I Malmö påbörjar vi vår resa till Holland. Vi reser genom Danmark mot färjan mellan Rödby-Puttgarden för att sedan fortsätta genom Tyskland. Framåt kvällen öppnar sig det holländska landskapet och i Lelystad går vi ombord på vårt flodkryssningsfartyg MS Rigoletto. Vi checkar in i våra bekväma hytter och äter en första middag ombord. Vi ligger still i Lelystad över natten.
Dag 2: Amsterdam
I dag kan den som vill följa med till kanalstaden Amsterdam. Vi uppleverAmsterdamoch det blir tid att ströva på egen hand längs stadensgator. Kanske lockar shoppingen i den trendiga stadsdelen De 9 Straatjeseller vill du hellre insupa atmosfären på något mysigt kafé?På eftermiddagen återvänder vi till Lelystad och påbörjar seglatsenöver IJsselmeermot Enkhuizendär vi lägger till för natten.
Kanaltur i Amsterdam
Charmiga Amsterdam bjuder på ett fascinerande och unikt stadslandskap. Bästa sättet att uppleva staden är från vattnet och vi stiger ombord på en traditionell kanalbåt och njuter av alla vackra kanalhus. Denna stad, som har fler kanaler än Venedig, bjuder på smala gator och ståtliga byggnader. Under vår rundtur får vi stifta bekantskap med stadens historia och imponerande kulturarv. Kanaltur mot avgift, bokas tillsammans med resan senast två veckor före avresa.
Dag 3: Enkhuizen-Texel
Vi spenderar förmiddagen i Enkhuizenför att vid lunchtid segla norrut mot VadehavsönTexelsom vi når framåtkvällen. Vi ligger still i Oudeschildöver natten.
Dag 4:VadehavsönTexel
Vi befinner oss på den största av de Västfrisiska öarna, belägen vid den grunda del av Nordsjön som kallas Vadehavet. Hela området är upptaget på världsarvslistan och Texelbjuder på ett varierat och vackert landskap. Följ med guiden på en tur med lokalbussenTexelhopperoch upplev den vackra ön.Bussbiljett på egen bekostnad.Vi äter en sen lunch ombord medan vi under eftermiddagenseglar mot Leeuwarden i Friesland där vi lägger till för natten.
Dag 5: Leeuwarden- Lemmer
Leeuwarden är huvudort i provinsen Friesland och stoltserar med en historisk stadskärna, de Binnenstad, med sevärdheter som Oldehove, stadens berömda lutande torn, och Blokhuispoort, ett gammalt fängelse men numera kulturcenter. Både Mata Hari, dansösen som blev spion, och konstnären och grafikern M. C. Escherhärstammar härifrån.Strosa runt och njut av atmosfären under förmiddagen. Efter lunch fortsätter vi vår kryssning till Lemmerdär viligger still i över natten.
Dag 6: Lemmer- Deventer
Vi spenderar förmiddagen i Lemmer. Kanske lockar en promenad i de vackra omgivningarna och vi missar självklart inte att gå förbi den berömda ångdrivna pumpstationen D.F. Woudagemaal, världens största i sitt slag och fortfarande i bruk. Dessutom upptagen på Unescos världsarvslista. Under eftermiddagen seglar vi längs Ijsseltill Deventersom vi når under kvällen och lägger till för natten.
Dag 7: Deventer- Nijmegen
Tidigt på morgonen kastar vi loss och dagens seglats på Ijsseltar oss till Nijmegen som vi når efter lunch. Passa på att strosa i Nijmegen, en av Hollands äldsta städer. På kvällen vankas det galamiddag ombord. Vi ligger still i Nijmegen över natten.
Dag 8: Landstigning i Nijmegen - Malmö
Efter sistatidigfrukosten ombord checkar vi ut från båten och installerar vi oss i bussen för färd mot Tyskland och vidare norrut mot Puttgarden och färjan till Danmark. Plötsligt ser vi åter den vackra Öresundsbron och Turning Torso skymta på andra sidan sundet. Ca kl20.00 är vi tillbaka i Malmö.
Bekvämt och uppskattat flodkryssningsfartyg med utmärkt service och avkopplande atmosfär. Fartyget har en hemtrevlig stämning och är traditionellt inrett i varma färger med många detaljer i trä och mässing.
Hotellet: Trevligt fartyg som seglas av det holländska, familjedrivna rederiet SijFa Cruises och har plats till 120 gäster. Ombord finns en restaurang på nedre däck där frukost, lunch och middag serveras. På övre däck finns en trivsam loungebar med panoramautsikt där det på kvällarna bjuds på musikunderhållning. På detta däck finns även receptionen som ha en liten souvenirshop och lobbyn med ett litet bibliotek. Överst på fartyget finns ett uppskattat soldäck med solstolar där man kan sitta och njuta av den vackra naturen som passerar förbi. Såväl hytterna som de allmänna utrymmena har stora fönster som bjuder på en härlig utsikt. Wi-Fi (ibland med instabil mottagning) mot avgift, och kan köpas antingen per dag eller för en vecka.
Våningar: 3
Hiss: Nej men det finns stollift mellan restaurangen på nedre däck och lobbyn övre däck.
Antal rum: 60
Rummen: Dubbelhytterna har två separata golvstående bäddar som kan göras om till sittplats dagtid för att ge mer plats. De är belägna antingen på nedre däck, ovanför vattenlinjen, eller mot tillägg på övre däck. Hytterna är utrustade med dusch, wc, TV med infokanal, telefon, hårfön, värdebox (mot deposition), luftkonditionering och fönster med öppningsbar ventilationslucka. Flertalet hytter har storleken ca 4,2x2,7 meter. MS Rigoletto erbjuder även dubbelhytt med extrabädd och en juniorsvit, dessa är belägna på övre däck och har samma utrustning som övriga hytter men är annorlunda möblerade. Trebäddshytten är utrustad med en twinbed-säng och en nedfällbad extrasäng, är ca 4,3x2,6 meter stor och belägen i bakre delen av båten. Juniorsviten har dubbelsäng, en liten sittgrupp och två fönster och är ca 5,4x2,8 meter stor. Motorljud och vibrationer förekommer mer eller mindre i alla hytter och är mest märkbart vid nattseglatser.
Övrigt: MS Rigoletto byggdes 1987, totalrenoverades 2003, är 105 meter långt, 10,5 meter brett och har en internationell besättning på 30 man samt seglar under schweizisk alternativt holländsk flagg. Valutan ombord är Euro men de tar även emot kredit-/bankkort (Visa och MasterCard) dock finns ingen växlingsservice.
Officiell kategori: ****
Vår bedömning: SSSS
Adress: SijFa Cruises B.V., Sluisweg 10, NL-6581 KA MALDEN
Telefon: +31-24-357 20 08
Resa i komfortbuss med Scandoramaguide, 7 övernattningar i dubbelhytt på nedre däck, 7 frukostar, 6 luncher (varav lunchpaket dag 2), 7 middagar, 1 måltidsdryck (öl, vin, läsk, mineralvatten) till luncherna och middagarna ombord på fartyget, utflykter enligt dagsprogram (exkl. angivna avgifter & entréer) Bra att veta Resan startar på Öresundsterminalen i Malmö. Det finns möjlighet att boka anslutningsresa till och från Malmö i samband med både ut- och hemresa, samt övernattning i Malmö. Fri direktanslutning från 37 orter.
Det är brukligt att visa uppskattning för båtens besättning genom att lämna dricks. På denna kryssning förväntas ca 105 euro per dubbelhytt i dricks.
Ändrat vattenstånd kan innebära ändrad resrutt eller i vissa fall omöjliggöra kryssning på delar av floden. Scandorama förbehåller sig i sådana fall rätten att justera resrutten efter de nya förhållandena.
Följande valuta rekommenderar vi på denna resa: Euro (EUR)
Dubbelhytt på nedre däck för eget bruk. Måltider enligt program | 27.395:- | |
Dubbelhytt på övre däck för eget bruk. Måltider enligt program | 30.195:- | |
Junior Suite på övre däck. Måltider enligt program | 20.095:- | |
Dubbelhytt på övre däck. Måltider enligt program | 18.695:- | |
Dubbelhytt på nedre däck. Måltider enligt program | 15.895:- | |
Dubbelhytt på övre däck med extrabädd. Måltider enligt program | 18.695:- |
Vi har för närvarande inga foton
Prenumerera på vårt nyhetsbrev och få nyheter och tips från vår resevärld.