Det holländska landskapet är som gjort för flodkryssningar! Följ med på en sommarkryssning ombord på MS Rigoletto och njut av praktfulla och intressanta Holland.
|
Nedan ser du en detaljerad väderprognos för de följande 6 dagarna.
Det holländska landskapet är som gjort för flodkryssningar! Följ med på en sommarkryssning ombord på MS Rigoletto och njut av praktfulla och intressanta Holland. Det är något alldeles speciellt med att kryssa i ett land som i så stor utsträckning lever med och mot vattnet. Fördelarna med transport och sjöfart står i kontrast till vallar, slussar och pumpstationer för att hålla vattnet ute. Härliga seglatser väntar och vi gör nedslag i både mindre byar och imponerande städer.
MS Rigoletto är ett modernt och bekvämt flodkryssningsfartyg, inrett i en ljus och fräsch stil med gästvänlig atmosfär. I restaurangen serveras frukost, lunch och middag och på kvällarna bjuds det på musikunderhållning i loungebaren. Vid vackert väder lockar soldäck med avkoppling och naturscenerier.
Dag 1: Malmö - ombordstigning i Arnhem
I Malmö påbörjar vi vår resa till Holland. Vi reser genom Danmark mot färjan mellan Rödby-Puttgarden för att sedan fortsätta genom Tyskland. Framåt kvällen öppnar sig det holländska landskapet och i Arnhem går vi ombord på vårt flodkryssningsfartyg MS Rigoletto. Vi checkar in i våra bekväma hytter och njuter av en sen middag ombord. Vi ligger still i Arnhem över natten.
Dag 2: Arnhem - Kampen
Samtidigt som vi äter frukost påbörjar vi seglatsen på Ijssel och passerar bland annat Deventer och Zwolle. På eftermiddagen lägger vi till i den gamla hansestaden Kampen. Följ med på utflykt till den fridfulla idyllen Giethoorn, Hollands Venedig. Vi ligger still i Kampen över natten.
Idylliska Giethoorn
Byn är omtalad för sina kanaler som förr i tiden användes för att transportera torv. I bekväma båtar och i sakta mak glider vi fram i ett landskap av lummig grönska, traditionella hus med halmtak och typiska träbroar. Vi tar oss fram med båt och förundras över den annorlunda bebyggelsen.
Pris 325:-
Dag 3: Kampen - Sneek
Tidigt på morgonen seglar vi från Kampen till Lemmer som vi når på morgonen. Kanske lockar en promenad i de vackra omgivningarna och vi missar självklart inte att gå förbi den berömda ångdrivna pumpstationen D.F. Woudagemaal, världens största i sitt slag och fortfarande i bruk. Dessutom upptagen på Unescos världsarvslista. Vid lunchtid seglar vi mot Friesland och pärlan Sneek. Missa inte att ta en titt på Waterpoort, vattenporten som är en del i stadens gamla försvarsmur. Vi ligger still i Sneek över natten.
Dag 4: Sneek - Leer
I dag väntar en heldag ombord då vi njuter av lugnet, vackra vyer och trevligt sällskap. Vi färdas genom frodiga Friesland förbi Groningen mot Tyskland och Leer. Koppla av på däck eller i loungen. Framåt kvällen lägger vi till i tyska Leer för natten.
Dag 5: Leer - Delfzijl
På förmiddagen gör vi en utflykt till den kanaltäta lilla staden Papenburg, belägen vid floden Ems och världsberömd för sin skeppstillverkning. Vi återvänder till Leer och MS Rigoletto för lunch. Därefter har vi under eftermiddagen möjlighet att utforska Leer. Även Leer är starkt förknippad med sjöfart och fortfarande av stor betydelse för den tyska handelsflottan. På kvällen seglar vi mot Delfzijl där vi lägger till för natten.
Dag 6: Delfzijl - Leeuwarden
Tidigt på morgonen seglar vi mot Leeuwarden som vi når under eftermiddagen. Leeuwarden är huvudort i provinsen Friesland och stoltserar med en historisk stadskärna, de Binnenstad, med sevärdheter som Oldehove, stadens berömda lutande torn, och Blokhuispoort, ett gammalt fängelse men numera kulturcenter. Både Mata Hari, dansösen som blev spion, och konstnären och grafikern M. C. Escher härstammar härifrån. Vi ligger still i Leeuwarden över natten.
Dag 7: Leeuwarden - Enkhuizen
På morgonen seglar vi mot den gamla hamnstaden Harlingen vid Vadehavet. Passa på att strosa i den mysiga hamnen, kanske lockar ett besök på något av kaféerna. Vid lunchtid kryssar vi vidare och via Ijsselmeer når vi Enkhuizen där vi lägger till för natten.
Dag 8: Enkhuizen – Lelystad
MS Rigoletto ligger vid kaj i Enkhuizen på förmiddagen och kl. 12.00 påbörjas seglatsen mot Lelystad. Vi kan välja att stanna ombord eller följa med på utflykt till Amsterdam. Utflykten till Amsterdam startar på morgonen och vi går under seneftermiddagen åter ombord i Lelystad. I kväll vankas det galamiddag ombord och vi ligger still i Lelystad över natten.
Observera att om du följer med på utflykten till Amsterdam så utgår den i resans pris inkluderade lunchen.
Upplev kanalernas stad
Charmiga Amsterdam bjuder på ett fascinerande och unikt stadslandskap. Bästa sättet att uppleva staden är från vattnet och vi stiger ombord på en traditionell kanalbåt och njuter av alla vackra kanalhus. Denna stad, som har fler kanaler än Venedig, bjuder på smala gator och ståtliga byggnader. Under vår rundtur får vi stifta bekantskap med stadens historia och imponerande kulturarv. Det ges även lite tid att ströva på egen hand längs Amsterdams gator.
Pris 425:-
Dag 9: Landstigning i Lelystad - Malmö
Efter en tidig frukost beger vi oss åter norrut. Vi färdas genom Tyskland och framåt eftermiddagen når vi färjan i Puttgarden som tar oss till Rödby. Vi fortsätter genom Danmark och beräknas vara framme i Malmö vid 20-tiden.
Renoverat och modernt flodkryssningsfartyg som är nytt i rederiet SijFa Cruises fartygsflotta men som fått samma namn som tidigare MS Rigoletto och som också har kvar samma uppskattade och trevliga personal ombord. Fartyget är systerfartyg med nya MS Carmen och båda har bekväma faciliteter och ger ett ljust och trendigt intryck. Fartyget har liknande utformning som sin tidigare namne och håller samma höga standard och goda service men är modernare och har en annan stil. Frukost, lunch och middag serveras i den ljusa och inbjudande restaurangen och om kvällarna umgås man och avnjuter goda drinkar i barloungen på övre däck med avkopplande och trivsam atmosfär. Vid kryssningar dagtid spenderas tiden bäst på soldäck med solstolar och vacker utsikt och här uppe finns även en inglasad lounge. Soldäcksloungen har en unik funktion med hydraulik i väggarna som gör att hela rummet kan sänkas så att fartyget kan segla under låga broar. Ombord finns 62 bekväma, stilfulla och ljust inredda hytter i fyra olika kategorier med plats för en till tre personer och som är fördelade över två däck.
OBS! Under vårvintern 2023 är fartyget på varv i Holland för ommålning och viss omdekoration. Bilderna till vänster visar fartyget före uppfräschningen. Således kan färger, möbler och dekor ha förändrats både ut- och invändigt.
Hotellet: Flodkryssningsfartyget seglas av det holländska, familjedrivna rederiet SijFa Cruises och har plats till 126 gäster. Ombord finns restaurang, minigym och tvättstuga (mot avgift) på nedre däck samt reception med liten souvenirshop och loungebar med panoramautsikt på övre däck. Överst finns ett soldäck med solstolar samt en övertäckt lounge. Musikunderhållning på kvällarna. Wi-Fi (ibland med instabil mottagning) mot avgift. Centralvärme, luftkonditionering och 220 V.
Våningar: 3
Hiss: Nej
Antal rum: 62
Rummen: Flertalet hytter är dubbelhytter, belägna på nedre- eller övre däck (mot tillägg), och är ca 11,89 kvm stora. Hytterna är utrustade med en dubbelsäng (ca 150 cm bred) med läslampor på båda sidor, ett mindre skrivbord med stol, TV, garderob, värdebox (mot deposition), vägguttag av både amerikansk och europeisk standard, USB-uttag för laddning samt ett litet badrum med dusch, vask, wc och hårfön. Alla hytter är utsideshytter, belägna över vattenlinjen och har fönster med vita, ribbade träjalusier som skydd för sol och insyn. Hytterna på övre däck har stora fönster, från golv till tak, som är öppningsbara i sidled, så kallad fransk balkong, medan fönstren i hytterna på nedre däck är normalstora. MS Rigoletto har också några få juniorsviter belägna på övre däck som till största delen skiljer sig från dubbelhytterna genom sin storlek då de är omkring dubbelt så stora, dvs ca 23,78 kvm, och att de har två stora, öppningsbara fönster, s.k. franska balkonger. De har också plats för en liten sitthörna med två stolar och ett litet bord samt ett större badrum. På övre däck finns även två, ca 11,89 kvm stora, trebäddshytter, som till skillnad från övriga hytter på övre däck har ett normalstort fönster och ej s.k. fransk balkong. Trebäddshytterna har en helt annan utformning än övriga hytter och lämpar sig bäst för barn eller smidiga personer. Dessa hytter har två inbyggda våningssängar, på vardera sida om en smal gång, med en nederslaf och två överslafer som nås via stege. Under den ena överslafen finns lite förvaringsutrymme men i övrigt ingen annan möblering men däremot ett litet badrum med dusch, vask, WC och hårfön. Varje säng har TV och europeiskt vägguttag samt individuell ljussättning. Motorljud och vibrationer förekommer generellt i alla hytter men varierar var på båten hytten är belägen och är mest märkbart vid nattseglatser.
Övrigt: MS Rigoletto byggdes 1993, totalrenoverades 2018, är ca 110 meter långt, ca 11,4 meter brett och har en internationell besättning. Valutan ombord är Euro men de tar även emot kredit-/bankkort (Visa och MasterCard) dock finns ingen växlingsservice. I högsäsong eller på orter med begränsat antal anläggningsplatser kan fartyget behöva ankra i bredd med andra fartyg.
Officiell kategori: ****
Vår bedömning: SSSS
Adress: SijFa Cruises B.V., Sluisweg 10, NL-6581 KA MALDEN
Telefon: +31-24-357 20 08
Resa i komfortbuss med Scandoramaguide, 8 övernattningar i dubbelhytt på nedre däck, 8 frukostar, 7 luncher, 8 middagar, dryck (öl, vin, läsk, mineralvatten) till måltiderna ombord på fartyget
Bra att veta
Resan startar på Öresundsterminalen i Malmö. Det finns möjlighet att boka anslutningsresa till och från Malmö i samband med både ut- och hemresa, samt övernattning i Malmö. Fri direktanslutning från 37 orter.
Boka utflyktspaketet (alla utflykter) före avresa och du sparar 10%. Du kan även köpa enskilda utflykter före avresa. När resan påbörjats kan vi inte garantera platstillgång på utflykterna.
Utflykterna kan genomföras i annan ordning.
Det är brukligt att visa uppskattning för båtens besättning genom att lämna dricks. På denna kryssning förväntas ca 80 euro per dubbelhytt i dricks.
MS Rigoletto kommer under 2023 att ersättas av ett annat fartyg som kommer att segla under samma namn. Läs mer om fartyget under hotell.
Ändrat vattenstånd kan innebära ändrad resrutt eller i vissa fall omöjliggöra kryssning på delar av floden. Scandorama förbehåller sig i sådana fall rätten att justera resrutten efter de nya förhållandena.
Följande valuta rekommenderar vi på denna resa:
Euro (EUR)
Dubbelhytt på övre däck för eget bruk. Måltider enligt program | 28.990:- | |
Dubbelhytt på nedre däck för eget bruk. Måltider enligt program | 26.290:- | |
Junior Suite på övre däck. Måltider enligt program | 22.395:- | |
Dubbelhytt på övre däck. Måltider enligt program | 19.695:- | |
Dubbelhytt på nedre däck. Måltider enligt program | 16.995:- | |
Trebäddshytt på övre däck. Måltider enligt program | 19.695:- |
Vi har för närvarande inga foton
Landskapen i Holland och Belgien är som gjorda för flodkryssningar! Vi besöker den charmiga kanalstaden Amsterdam och kontrasternas Rotterdam. Vi stiftar också bekantskap med den belgiska godbiten Antwerpen. Ta del av berättelser om diamanthandeln och den store barockkonstnären Rubens. Kanske lockar även ett besök i pärlan Brygge?
MS Rigoletto är ett modernt och bekvämt flodkryssningsfartyg, inrett i en ljus och fräsch stil med gästvänlig atmosfär. I restaurangen serveras frukost, lunch och middag och på kvällarna bjuds det på musikunderhållning i loungebaren. Vid vackert väder lockar soldäck med avkoppling och naturscenerier.
Dag 1: Malmö - ombordstigning i Lelystad
I Malmö påbörjar vi vår resa till Holland. Vi reser genom Danmark mot färjan mellan Rödby-Puttgarden för att sedan fortsätta genom Tyskland. Framåt kvällen öppnar sig det holländska landskapet och i Lelystad går vi ombord på vårt flodkryssningsfartyg MS Rigoletto. Vi checkar in i våra bekväma hytter och äter en första middag ombord. Vi ligger still i Lelystad över natten.
Dag 2: Amsterdam
I gryningen kastar vi loss och seglar mot Amsterdam och på morgonen lägger vi till strax utanför storstaden. Nu kan den som vill följa med och upptäcka kanalstaden! Under seneftermiddagen återvänder vi till vårt skepp och påbörjar kvällens seglats mot Utrecht där vi lägger till för natten. Observera att om du följer med på utflykten till Amsterdam så utgår den i resans pris inkluderade lunchen.
Upplev kanalernas stad
Charmiga Amsterdam bjuder på ett fascinerande och unikt stadslandskap. Bästa sättet att uppleva staden är från vattnet och vi stiger ombord på en traditionell kanalbåt och njuter av alla vackra kanalhus. Denna stad, som har fler kanaler än Venedig, bjuder på smala gator och ståtliga byggnader. Under vår rundtur får vi stifta bekantskap med stadens historia och imponerande kulturarv. Det ges även lite tid att ströva på egen hand längs Amsterdams gator.
Pris 325:-
Dag 3: Schoonhoven - Rotterdam
Tidig morgon lämnar vi Utrecht och på morgonen når vi Schoonhoven, känd som Zilverstad tack vare sin långa historia som centrum för silversmide. Strosa i de smala gatorna och kika i juvelerarnas fönster. På eftermiddagen når vi Rotterdam, en modern stad som kontrasterar mot Amsterdam. Vi ligger still i Rotterdam över natten.
Moderna Rotterdam
Vi gör en rundtur i intressanta Rotterdam som delas av floden Maas och länkas samman av flera broar. Den mest omtalade är den imponerande Erasmusbron, ibland kallad ”Svanen” efter sin utformning. Vi ser också Piet Bloms berömda kubhus och Witte Huis, Europas första skyskrapa.
Pris 195:-
Dag 4: Rotterdam - Veere
Samtidigt som vi äter frukost lämnar vi Rotterdam och dagens seglats kommer ta oss genom provinsen Zeeland som historiskt är förknippad med svåra översvämningar. Deltaprojektet är ett system av vallar som numera skyddar regionen från havet. Vi lägger till i Veere och innan kvällens middag ombord hinner vi göra en avstickare med buss för att titta på vallarna längs kusten. Vi ligger still i Veere över natten.
Dag 5: Veere - Antwerpen
Tidig morgon lämnar vi Veere och på morgonen når vi Vlissingen. Nu kan den som vill följa med och upptäcka belgiska Brygge! Sent på eftermiddagen är vi tillbaka i Vlissingen och seglar vidare mot Antwerpen. Fartyget ligger stilla i Antwerpen över natten.
Observera att om du följer med på utflykten till Brygge så utgår den i resans pris inkluderade lunchen.
Charmiga Brygge
I Flandern finns det ett flertal välbevarade gamla städer och i dag ska vi besöka en av de intressantaste: Brygge. Medeltidens lukrativa ullhandel ledde till uppförandet av många sköna byggnader i Brygge och tillsammans med kanalerna som slingrar sig genom staden lockar staden till trevliga promenader. Brygges främsta landmärke, det respektingivande klocktornet, ligger vid stora torget och symboliserar stadens betydelse som handelscentrum.
Pris 295:-
Dag 6: Antwerpen
Vår stad vid floden Schelde är en av Europas viktigaste hamnstäder. Hit kommer rådiamanter som slipas till glittrande fulländning och säljs över hela världen. Bakom centralstationen i diamantkvarteret, som också hyser en stor judisk minoritet, ligger juvelbutikerna sida vid sida. På senare år har Antwerpen även blivit en modestad att räkna med. Antikviteter och design trängs i de små specialiserade butikerna längs Kloosterstraat. På eftermiddagen seglar vi vidare mot Dordrecht och lägger till för natten.
Promenad i Antwerpen
Trots sitt långa förflutna som viktig befästningsstad, framgångsrikt handelscentrum och värd för de olympiska spelen är Antwerpen för många av oss en ganska okänd stad. Det ska vi råda bot på nu! Vi får bland annat höra berättelser om den glittrande diamanthandeln och den världsberömde barockmålaren Rubens. Spännande modebutiker, ståtliga köpmannahus och ölkaféer med ett sagolikt utbud kommer vi också att få uppleva under vår promenad.
Pris 195:-
Dag 7: Dordrecht - Cuijk
Vi spenderar förmiddagen i Dordrecht, Hollands äldsta stad, och sedan väntar en skön eftermiddagsseglats! På kvällen lägger vi till i Cuijk och det vankas galamiddag ombord.
Dag 8: Landstigning i Cuijk - Malmö
Efter en tidig frukost ombord checkar vi ut från båten och sedan installerar vi oss i bussen för färd mot Tyskland och vidare norrut mot Puttgarden och färjan till Danmark. Plötsligt ser vi åter den vackra Öresundsbron och Turning Torso skymta på andra sidan sundet. Ca kl 20.00 är vi tillbaka i Malmö.
• Utmärkt årstid att besöka Holland och Belgien
• Amsterdam
• Rotterdam
• Antwerpen
• Helpension på båten
Renoverat och modernt flodkryssningsfartyg som är nytt i rederiet SijFa Cruises fartygsflotta men som fått samma namn som tidigare MS Rigoletto och som också har kvar samma uppskattade och trevliga personal ombord. Fartyget är systerfartyg med nya MS Carmen och båda har bekväma faciliteter och ger ett ljust och trendigt intryck. Fartyget har liknande utformning som sin tidigare namne och håller samma höga standard och goda service men är modernare och har en annan stil. Frukost, lunch och middag serveras i den ljusa och inbjudande restaurangen och om kvällarna umgås man och avnjuter goda drinkar i barloungen på övre däck med avkopplande och trivsam atmosfär. Vid kryssningar dagtid spenderas tiden bäst på soldäck med solstolar och vacker utsikt och här uppe finns även en inglasad lounge. Soldäcksloungen har en unik funktion med hydraulik i väggarna som gör att hela rummet kan sänkas så att fartyget kan segla under låga broar. Ombord finns 62 bekväma, stilfulla och ljust inredda hytter i fyra olika kategorier med plats för en till tre personer och som är fördelade över två däck.
OBS! Under vårvintern 2023 är fartyget på varv i Holland för ommålning och viss omdekoration. Bilderna till vänster visar fartyget före uppfräschningen. Således kan färger, möbler och dekor ha förändrats både ut- och invändigt.
Hotellet: Flodkryssningsfartyget seglas av det holländska, familjedrivna rederiet SijFa Cruises och har plats till 126 gäster. Ombord finns restaurang, minigym och tvättstuga (mot avgift) på nedre däck samt reception med liten souvenirshop och loungebar med panoramautsikt på övre däck. Överst finns ett soldäck med solstolar samt en övertäckt lounge. Musikunderhållning på kvällarna. Wi-Fi (ibland med instabil mottagning) mot avgift. Centralvärme, luftkonditionering och 220 V.
Våningar: 3
Hiss: Nej
Antal rum: 62
Rummen: Flertalet hytter är dubbelhytter, belägna på nedre- eller övre däck (mot tillägg), och är ca 11,89 kvm stora. Hytterna är utrustade med en dubbelsäng (ca 150 cm bred) med läslampor på båda sidor, ett mindre skrivbord med stol, TV, garderob, värdebox (mot deposition), vägguttag av både amerikansk och europeisk standard, USB-uttag för laddning samt ett litet badrum med dusch, vask, wc och hårfön. Alla hytter är utsideshytter, belägna över vattenlinjen och har fönster med vita, ribbade träjalusier som skydd för sol och insyn. Hytterna på övre däck har stora fönster, från golv till tak, som är öppningsbara i sidled, så kallad fransk balkong, medan fönstren i hytterna på nedre däck är normalstora. MS Rigoletto har också några få juniorsviter belägna på övre däck som till största delen skiljer sig från dubbelhytterna genom sin storlek då de är omkring dubbelt så stora, dvs ca 23,78 kvm, och att de har två stora, öppningsbara fönster, s.k. franska balkonger. De har också plats för en liten sitthörna med två stolar och ett litet bord samt ett större badrum. På övre däck finns även två, ca 11,89 kvm stora, trebäddshytter, som till skillnad från övriga hytter på övre däck har ett normalstort fönster och ej s.k. fransk balkong. Trebäddshytterna har en helt annan utformning än övriga hytter och lämpar sig bäst för barn eller smidiga personer. Dessa hytter har två inbyggda våningssängar, på vardera sida om en smal gång, med en nederslaf och två överslafer som nås via stege. Under den ena överslafen finns lite förvaringsutrymme men i övrigt ingen annan möblering men däremot ett litet badrum med dusch, vask, WC och hårfön. Varje säng har TV och europeiskt vägguttag samt individuell ljussättning. Motorljud och vibrationer förekommer generellt i alla hytter men varierar var på båten hytten är belägen och är mest märkbart vid nattseglatser.
Övrigt: MS Rigoletto byggdes 1993, totalrenoverades 2018, är ca 110 meter långt, ca 11,4 meter brett och har en internationell besättning. Valutan ombord är Euro men de tar även emot kredit-/bankkort (Visa och MasterCard) dock finns ingen växlingsservice. I högsäsong eller på orter med begränsat antal anläggningsplatser kan fartyget behöva ankra i bredd med andra fartyg.
Officiell kategori: ****
Vår bedömning: SSSS
Adress: SijFa Cruises B.V., Sluisweg 10, NL-6581 KA MALDEN
Telefon: +31-24-357 20 08
Resa i komfortbuss med Scandoramaguide, 7 övernattningar i dubbelhytt på nedre däck, 7 frukostar, 6 luncher, 7 middagar, dryck (öl, vin, läsk, mineralvatten) till måltiderna ombord på fartyget
Bra att veta
Resan startar på Öresundsterminalen i Malmö. Det finns möjlighet att boka anslutningsresa till och från Malmö i samband med både ut- och hemresa, samt övernattning i Malmö. Fri direktanslutning från 37 orter.
Boka utflyktspaketet (alla utflykter) före avresa och du sparar 10%. Du kan även köpa enskilda utflykter före avresa. När resan påbörjats kan vi inte garantera platstillgång på utflykterna.
Utflykterna kan genomföras i annan ordning.
Det är brukligt att visa uppskattning för båtens besättning genom att lämna dricks. På denna kryssning förväntas ca 70 euro per dubbelhytt i dricks.
MS Rigoletto kommer under 2023 att ersättas av ett annat fartyg som kommer att segla under samma namn. Läs mer om fartyget under hotell.
Ändrat vattenstånd kan innebära ändrad resrutt eller i vissa fall omöjliggöra kryssning på delar av floden. Scandorama förbehåller sig i sådana fall rätten att justera resrutten efter de nya förhållandena.
Följande valuta rekommenderar vi på denna resa:
Euro (EUR)
Dubbelhytt på övre däck för eget bruk. Måltider enligt program | 25.590:- | |
Dubbelhytt på nedre däck för eget bruk. Måltider enligt program | 23.190:- | |
Junior Suite på övre däck. Måltider enligt program | 19.795:- | |
Dubbelhytt på övre däck. Måltider enligt program | 17.395:- | |
Dubbelhytt på nedre däck. Måltider enligt program | 14.995:- | |
Trebäddshytt på övre däck. Måltider enligt program | 17.395:- |
Vi har för närvarande inga foton
Landskapen i Holland och Belgien är som gjorda för flodkryssningar! Upplev holländska Maastricht och den belgiska godbiten Antwerpen. Följ med på en kryssningsweekend ombord på MS Rigoletto där vi bjuder på enkelhyttstillägget!
MS Rigoletto är ett modernt och bekvämt flodkryssningsfartyg, inrett i en ljus och fräsch stil med gästvänlig atmosfär. I restaurangen serveras frukost, lunch och middag och på kvällarna bjuds det på musikunderhållning i loungebaren. Vid vackert väder lockar soldäck med avkoppling och naturscenerier.
Dag 1: Malmö - ombordstigning i Maastricht
I Malmö påbörjar vi vår resa till Holland. Vi reser genom Danmark mot färjan mellan Rödby-Puttgarden för att sedan fortsätta genom Tyskland. Framåt kvällen öppnar sig det holländska landskapet och i Maastricht går vi ombord på vårt flodkryssningsfartyg MS Rigoletto. Vi checkar in i våra bekväma hytter och njuter av en sen middag ombord. Vi ligger still i Maastricht över natten.
Dag 2: Maastricht
Efter frukost ägnar vi förmiddagen åt Maastricht, en av Hollands äldsta städer och huvudort i provinsen Limburg. Följ med på en liten promenad och imponeras av kyrkor, den medeltida stadsmuren och ståtliga köpmanshus. Vid lunchtid stiger vi åter ombord och njuter av lunchen samtidigt som vi via Albertkanalen seglar mot Antwerpen och Belgien som vi når under natten.
Dag 3: Antwerpen
I dag står hamnstaden Antwerpen på programmet! Följ med och upptäck den belgiska godbiten under en promenad. Ta del av berättelser om diamanthandeln och den store barockkonstnären Rubens. Vi får också tid för egna strövtåg. Kanske inhandlar vi några belgiska chokladpraliner? På seneftermiddagen seglar vi mot Rotterdam och i kväll vankas det galamiddag ombord. Framåt midnatt lägger vi till i Rotterdam.
Dag 4: Landstigning i Rotterdam - Malmö
Efter en tidig frukost ombord checkar vi ut från båten och installerar vi oss i bussen för färd mot Tyskland och vidare norrut mot Puttgarden och färjan till Danmark. Plötsligt ser vi åter den vackra Öresundsbron och Turning Torso skymta på andra sidan sundet. Ca kl 20.00 är vi tillbaka i Malmö.
• Utmärkt årstid att besöka Holland och Belgien
• Maastricht
• Antwerpen
• Vi bjuder på enkelhyttstillägget
• Helpension på båten
Renoverat och modernt flodkryssningsfartyg som är nytt i rederiet SijFa Cruises fartygsflotta men som fått samma namn som tidigare MS Rigoletto och som också har kvar samma uppskattade och trevliga personal ombord. Fartyget är systerfartyg med nya MS Carmen och båda har bekväma faciliteter och ger ett ljust och trendigt intryck. Fartyget har liknande utformning som sin tidigare namne och håller samma höga standard och goda service men är modernare och har en annan stil. Frukost, lunch och middag serveras i den ljusa och inbjudande restaurangen och om kvällarna umgås man och avnjuter goda drinkar i barloungen på övre däck med avkopplande och trivsam atmosfär. Vid kryssningar dagtid spenderas tiden bäst på soldäck med solstolar och vacker utsikt och här uppe finns även en inglasad lounge. Soldäcksloungen har en unik funktion med hydraulik i väggarna som gör att hela rummet kan sänkas så att fartyget kan segla under låga broar. Ombord finns 62 bekväma, stilfulla och ljust inredda hytter i fyra olika kategorier med plats för en till tre personer och som är fördelade över två däck.
OBS! Under vårvintern 2023 är fartyget på varv i Holland för ommålning och viss omdekoration. Bilderna till vänster visar fartyget före uppfräschningen. Således kan färger, möbler och dekor ha förändrats både ut- och invändigt.
Hotellet: Flodkryssningsfartyget seglas av det holländska, familjedrivna rederiet SijFa Cruises och har plats till 126 gäster. Ombord finns restaurang, minigym och tvättstuga (mot avgift) på nedre däck samt reception med liten souvenirshop och loungebar med panoramautsikt på övre däck. Överst finns ett soldäck med solstolar samt en övertäckt lounge. Musikunderhållning på kvällarna. Wi-Fi (ibland med instabil mottagning) mot avgift. Centralvärme, luftkonditionering och 220 V.
Våningar: 3
Hiss: Nej
Antal rum: 62
Rummen: Flertalet hytter är dubbelhytter, belägna på nedre- eller övre däck (mot tillägg), och är ca 11,89 kvm stora. Hytterna är utrustade med en dubbelsäng (ca 150 cm bred) med läslampor på båda sidor, ett mindre skrivbord med stol, TV, garderob, värdebox (mot deposition), vägguttag av både amerikansk och europeisk standard, USB-uttag för laddning samt ett litet badrum med dusch, vask, wc och hårfön. Alla hytter är utsideshytter, belägna över vattenlinjen och har fönster med vita, ribbade träjalusier som skydd för sol och insyn. Hytterna på övre däck har stora fönster, från golv till tak, som är öppningsbara i sidled, så kallad fransk balkong, medan fönstren i hytterna på nedre däck är normalstora. MS Rigoletto har också några få juniorsviter belägna på övre däck som till största delen skiljer sig från dubbelhytterna genom sin storlek då de är omkring dubbelt så stora, dvs ca 23,78 kvm, och att de har två stora, öppningsbara fönster, s.k. franska balkonger. De har också plats för en liten sitthörna med två stolar och ett litet bord samt ett större badrum. På övre däck finns även två, ca 11,89 kvm stora, trebäddshytter, som till skillnad från övriga hytter på övre däck har ett normalstort fönster och ej s.k. fransk balkong. Trebäddshytterna har en helt annan utformning än övriga hytter och lämpar sig bäst för barn eller smidiga personer. Dessa hytter har två inbyggda våningssängar, på vardera sida om en smal gång, med en nederslaf och två överslafer som nås via stege. Under den ena överslafen finns lite förvaringsutrymme men i övrigt ingen annan möblering men däremot ett litet badrum med dusch, vask, WC och hårfön. Varje säng har TV och europeiskt vägguttag samt individuell ljussättning. Motorljud och vibrationer förekommer generellt i alla hytter men varierar var på båten hytten är belägen och är mest märkbart vid nattseglatser.
Övrigt: MS Rigoletto byggdes 1993, totalrenoverades 2018, är ca 110 meter långt, ca 11,4 meter brett och har en internationell besättning. Valutan ombord är Euro men de tar även emot kredit-/bankkort (Visa och MasterCard) dock finns ingen växlingsservice. I högsäsong eller på orter med begränsat antal anläggningsplatser kan fartyget behöva ankra i bredd med andra fartyg.
Officiell kategori: ****
Vår bedömning: SSSS
Adress: SijFa Cruises B.V., Sluisweg 10, NL-6581 KA MALDEN
Telefon: +31-24-357 20 08
Resa i komfortbuss med Scandoramaguide, 3 övernattningar i dubbelhytt på nedre däck, 3 frukostar, 2 luncher, 3 middagar, dryck (öl, vin, läsk, mineralvatten) till måltiderna ombord på fartyget
Bra att veta
Resan startar på Öresundsterminalen i Malmö. Det finns möjlighet att boka anslutningsresa till och från Malmö i samband med både ut- och hemresa, samt övernattning i Malmö. Fri direktanslutning från 37 orter.
Det är brukligt att visa uppskattning för båtens besättning genom att lämna dricks. På denna kryssning förväntas ca 30 euro per dubbelhytt i dricks.
MS Rigoletto kommer under 2023 att ersättas av ett annat fartyg som kommer att segla under samma namn. Läs mer om fartyget under hotell.
Ändrat vattenstånd kan innebära ändrad resrutt eller i vissa fall omöjliggöra kryssning på delar av floden. Scandorama förbehåller sig i sådana fall rätten att justera resrutten efter de nya förhållandena.
Följande valuta rekommenderar vi på denna resa:
Euro (EUR)
Dubbelhytt på övre däck för eget bruk. Måltider enligt program | 7.495:- | |
Dubbelhytt på nedre däck för eget bruk. Måltider enligt program | 6.595:- | |
Dubbelhytt på övre däck. Måltider enligt program | 7.495:- | |
Dubbelhytt på nedre däck. Måltider enligt program | 6.595:- | |
Junior Suite på övre däck. Måltider enligt program | 8.395:- | |
Trebäddshytt på övre däck. Måltider enligt program | 7.495:- |
Vi har för närvarande inga foton
Det holländska landskapet är som gjort för flodkryssningar! Följ med på en sommarkryssning ombord på MS Rigoletto och njut av praktfulla och intressanta Holland. Det är något alldeles speciellt med att kryssa i ett land som i så stor utsträckning lever med och mot vattnet. Fördelarna med transport och sjöfart står i kontrast till vallar, slussar och pumpstationer för att hålla vattnet ute. Härliga seglatser väntar och vi gör nedslag i både mindre byar och imponerande städer.
MS Rigoletto är ett modernt och bekvämt flodkryssningsfartyg, inrett i en ljus och fräsch stil med gästvänlig atmosfär. I restaurangen serveras frukost, lunch och middag och på kvällarna bjuds det på musikunderhållning i loungebaren. Vid vackert väder lockar soldäck med avkoppling och naturscenerier.
Dagsprogram & utflykter
Dag 1: Malmö - ombordstigning i Rotterdam
I Malmö påbörjar vi vår resa till Holland. Vi reser genom Danmark mot färjan mellan Rödby-Puttgarden för att sedan fortsätta genom Tyskland. Framåt kvällen öppnar sig det holländska landskapet och i Rotterdam går vi ombord på vårt flodkryssningsfartyg MS Rigoletto. Vi checkar in i våra bekväma hytter och njuter av en sen middag ombord. Vi ligger still i Rotterdam över natten.
Dag 2: Rotterdam - Hoorn
Efter frukost ombord ägnar vi förmiddagen åt Rotterdam, en modern stad som kontrasterar mot Amsterdam. Vid lunchtid stiger vi åter ombord och njuter av lunchen medan vi lägger ut från Rotterdam och påbörjar vår seglats mot Hoorn vid Ijsselmeer. Vackra vyer, öppna landskap och bebyggelse väntar! Sent på kvällen lägger vi till i Hoorn.
Moderna Rotterdam
Vi gör en rundtur i intressanta Rotterdam som delas av floden Maas och länkas samman av flera broar. Den mest omtalade är den imponerande Erasmusbron, ibland kallad ”Svanen” efter sin utformning. Vi ser också Piet Bloms berömda kubhus och Witte Huis, Europas första skyskrapa.
Pris 195:-
Dag 3: Amsterdam
I dag kan den som vill följa med till den charmanta kanalstaden Amsterdam. Vi passar på att uppleva Amsterdam innan vi återvänder till Hoorn och kvällens seglats mot Enkhuizen där vi lägger till för natten.
Observera att om du följer med på utflykten till Amsterdam så utgår den i resans pris inkluderade lunchen.
Upplev kanalernas stad
Charmiga Amsterdam bjuder på ett fascinerande och unikt stadslandskap. Bästa sättet att uppleva staden är från vattnet och vi stiger ombord på en traditionell kanalbåt och njuter av alla vackra kanalhus. Denna stad, som har fler kanaler än Venedig, bjuder på smala gator och ståtliga byggnader. Under vår rundtur får vi stifta bekantskap med stadens historia och imponerande kulturarv. Det ges även lite tid att ströva på egen hand längs Amsterdams gator.
Pris 425:-
Dag 4: Enkhuizen - Lemmer
Vi spenderar förmiddagen i Enkhuizen och vid lunchtid korsar vi Ijsselmeer och lägger under eftermiddagen till i Lemmer. Kanske lockar en promenad i de vackra omgivningarna och vi missar självklart inte att gå förbi den berömda ångdrivna pumpstationen D.F. Woudagemaal, världens största i sitt slag och fortfarande i bruk. Dessutom upptagen på Unescos världsarvslista. Fartyget ligger still i Lemmer över natten.
Dag 5: Lemmer - Deventer
I gryningen seglar vi från Lemmer till Kampen som vi når på morgonen. Följ med på utflykt till den fridfulla idyllen Giethoorn, Hollands Venedig. Under eftermiddagen seglar vi längs Ijssel från Kampen till Deventer där vi lägger till för natten.
Idylliska Giethoorn
Byn är omtalad för sina kanaler som förr i tiden användes för att transportera torv. I bekväma båtar och i sakta mak glider vi fram i ett landskap av lummig grönska, traditionella hus med halmtak och typiska träbroar. Vi tar oss fram med båt och förundras över den annorlunda bebyggelsen.
Pris 325:-
Dag 6: Deventer - Nijmegen
Tidigt på morgonen kastar vi loss och dagens seglats på Ijssel tar oss till Nijmegen som vi når först under eftermiddagen. Följ med på utflykt till Arnhem och Oosterbeek krigskyrkogård. Passa sedan på att strosa i Nijmegen, en av Hollands äldsta städer. På kvällen vankas det galamiddag ombord.
Arnhem & Oosterbeek krigskyrkogård
Operation Market Garden inleddes av de allierade i september 1944 och huvudmålet var att säkra bron över Rhen vid Arnhem för att underlätta den kommande invasionen av Tyskland. Operation Market Garden bestod av ett flygburet anfall och skulle säkra en rad broar över kanaler och floderna Maas, Waal och Rhen. Det slutade dock som en av de allierades största katastrofer i andra världskrigets slutskede. Vi besöker krigskyrkogården i Oosterbeek och även själva Arnhem.
Pris 195:-
Dag 7: Landstigning i Nijmegen - Malmö
Efter sista frukosten ombord checkar vi ut från båten och installerar vi oss i bussen för färd mot Tyskland och vidare norrut mot Puttgarden och färjan till Danmark. Plötsligt ser vi åter den vackra Öresundsbron och Turning Torso skymta på andra sidan sundet. Ca kl 20.00 är vi tillbaka i Malmö.
Renoverat och modernt flodkryssningsfartyg som är nytt i rederiet SijFa Cruises fartygsflotta men som fått samma namn som tidigare MS Rigoletto och som också har kvar samma uppskattade och trevliga personal ombord. Fartyget är systerfartyg med nya MS Carmen och båda har bekväma faciliteter och ger ett ljust och trendigt intryck. Fartyget har liknande utformning som sin tidigare namne och håller samma höga standard och goda service men är modernare och har en annan stil. Frukost, lunch och middag serveras i den ljusa och inbjudande restaurangen och om kvällarna umgås man och avnjuter goda drinkar i barloungen på övre däck med avkopplande och trivsam atmosfär. Vid kryssningar dagtid spenderas tiden bäst på soldäck med solstolar och vacker utsikt och här uppe finns även en inglasad lounge. Soldäcksloungen har en unik funktion med hydraulik i väggarna som gör att hela rummet kan sänkas så att fartyget kan segla under låga broar. Ombord finns 62 bekväma, stilfulla och ljust inredda hytter i fyra olika kategorier med plats för en till tre personer och som är fördelade över två däck.
OBS! Under vårvintern 2023 är fartyget på varv i Holland för ommålning och viss omdekoration. Bilderna till vänster visar fartyget före uppfräschningen. Således kan färger, möbler och dekor ha förändrats både ut- och invändigt.
Hotellet: Flodkryssningsfartyget seglas av det holländska, familjedrivna rederiet SijFa Cruises och har plats till 126 gäster. Ombord finns restaurang, minigym och tvättstuga (mot avgift) på nedre däck samt reception med liten souvenirshop och loungebar med panoramautsikt på övre däck. Överst finns ett soldäck med solstolar samt en övertäckt lounge. Musikunderhållning på kvällarna. Wi-Fi (ibland med instabil mottagning) mot avgift. Centralvärme, luftkonditionering och 220 V.
Våningar: 3
Hiss: Nej
Antal rum: 62
Rummen: Flertalet hytter är dubbelhytter, belägna på nedre- eller övre däck (mot tillägg), och är ca 11,89 kvm stora. Hytterna är utrustade med en dubbelsäng (ca 150 cm bred) med läslampor på båda sidor, ett mindre skrivbord med stol, TV, garderob, värdebox (mot deposition), vägguttag av både amerikansk och europeisk standard, USB-uttag för laddning samt ett litet badrum med dusch, vask, wc och hårfön. Alla hytter är utsideshytter, belägna över vattenlinjen och har fönster med vita, ribbade träjalusier som skydd för sol och insyn. Hytterna på övre däck har stora fönster, från golv till tak, som är öppningsbara i sidled, så kallad fransk balkong, medan fönstren i hytterna på nedre däck är normalstora. MS Rigoletto har också några få juniorsviter belägna på övre däck som till största delen skiljer sig från dubbelhytterna genom sin storlek då de är omkring dubbelt så stora, dvs ca 23,78 kvm, och att de har två stora, öppningsbara fönster, s.k. franska balkonger. De har också plats för en liten sitthörna med två stolar och ett litet bord samt ett större badrum. På övre däck finns även två, ca 11,89 kvm stora, trebäddshytter, som till skillnad från övriga hytter på övre däck har ett normalstort fönster och ej s.k. fransk balkong. Trebäddshytterna har en helt annan utformning än övriga hytter och lämpar sig bäst för barn eller smidiga personer. Dessa hytter har två inbyggda våningssängar, på vardera sida om en smal gång, med en nederslaf och två överslafer som nås via stege. Under den ena överslafen finns lite förvaringsutrymme men i övrigt ingen annan möblering men däremot ett litet badrum med dusch, vask, WC och hårfön. Varje säng har TV och europeiskt vägguttag samt individuell ljussättning. Motorljud och vibrationer förekommer generellt i alla hytter men varierar var på båten hytten är belägen och är mest märkbart vid nattseglatser.
Övrigt: MS Rigoletto byggdes 1993, totalrenoverades 2018, är ca 110 meter långt, ca 11,4 meter brett och har en internationell besättning. Valutan ombord är Euro men de tar även emot kredit-/bankkort (Visa och MasterCard) dock finns ingen växlingsservice. I högsäsong eller på orter med begränsat antal anläggningsplatser kan fartyget behöva ankra i bredd med andra fartyg.
Officiell kategori: ****
Vår bedömning: SSSS
Adress: SijFa Cruises B.V., Sluisweg 10, NL-6581 KA MALDEN
Telefon: +31-24-357 20 08
Resa i komfortbuss med Scandoramaguide, 6 övernattningar i dubbelhytt på nedre däck, 6 frukostar, 5 luncher, 6 middagar, dryck (öl, vin, läsk, mineralvatten) till måltiderna ombord på fartyget
Bra att veta
Resan startar på Öresundsterminalen i Malmö. Det finns möjlighet att boka anslutningsresa till och från Malmö i samband med både ut- och hemresa, samt övernattning i Malmö. Fri direktanslutning från 37 orter.
Boka utflyktspaketet (alla utflykter) före avresa och du sparar 10%. Du kan även köpa enskilda utflykter före avresa. När resan påbörjats kan vi inte garantera platstillgång på utflykterna.
Utflykterna kan genomföras i annan ordning.
Det är brukligt att visa uppskattning för båtens besättning genom att lämna dricks. På denna kryssning förväntas ca 60 euro per dubbelhytt i dricks.
MS Rigoletto kommer under 2023 att ersättas av ett annat fartyg som kommer att segla under samma namn. Läs mer om fartyget under hotell.
Ändrat vattenstånd kan innebära ändrad resrutt eller i vissa fall omöjliggöra kryssning på delar av floden. Scandorama förbehåller sig i sådana fall rätten att justera resrutten efter de nya förhållandena.
Följande valuta rekommenderar vi på denna resa:
Euro (EUR)
Dubbelhytt på nedre däck för eget bruk. Måltider enligt program | 20.490:- | |
Dubbelhytt på övre däck för eget bruk. Måltider enligt program | 22.590:- | |
Dubbelhytt på nedre däck. Måltider enligt program | 12.995:- | |
Junior Suite på övre däck. Måltider enligt program | 19.295:- | |
Dubbelhytt på övre däck. Måltider enligt program | 15.095:- | |
Trebäddshytt på övre däck. Måltider enligt program | 15.095:- |
Vi har för närvarande inga foton
Prenumerera på vårt nyhetsbrev och få nyheter och tips från vår resevärld.