|
|
|
|
UTFLYKTSPAKET
Pris 925:- (ordinarie pris 1 025:-)
Samma upplevelser till lägre pris!
Våra utflykter berikar och sätter extra guldkant på din resa. Boka Utflyktspaketet före avresa och du sparar pengar. Dessutom skyddas du från eventuella prishöjningar. Du kan även köpa enskilda utflykter av vår guide på plats.
|
|
|
|
|
Rundtur i Karlstad & Alsters herrgård
Vi börjar dagen med att bekanta oss med den värmländska residensstadens främsta sevärdheter. Östra bron slår sina bastanta valv över Klarälvens stilla flöde och vid Stora torget breder det eleganta rådhuset ut sig bakom statyn rest till minnet av unionsupplösningen. Biskopsgården, Gamla lasarettet och den sobert vitkalkade domkyrkan klarade sig alla vid den stora branden 1865. Överallt i staden lägger vi märke till statyerna över de många värmländska kulturpersonligheterna, men vem var Eva Lisa Holtz egentligen? Vi fortsätter sedan österut till Alsters herrgård och minnet av Gustaf Fröding. I denna ljuvliga miljö får vi möjlighet att besöka trädgården, butiken och kanske passar vi på att ta en fika i herrgårdscaféet.
Pris ca 275:-
Värmländska godbitar
Under de kommande timmarna kommer vi att imponeras och förundras över Värmlands innehållsrika och omväxlande natur- och kulturutbud! Vi börjar med att besöka Gustavsviks herrgård, välkänd genom Ernst Kirchsteigers renovering. Vackra vyer över Vänern leder oss sedan fram till Kristinehamn och den omtalade Picassoskulpturen. Via Alfred Nobels Karlskoga och Gelleråsens motorstadion letar vi oss fram till en välbevarad bergsmansgård från 1600-talet. Under dagen får vi möjligheter till både trevliga kaffepauser och spännande inköp i omväxlande historiska miljöer!
Pris ca 325:-
Selma Lagerlöfs Mårbacka, Geijersgården i Ransäter & Rottneros statypark
I ståndsmässig karolinsk herrgårdsmiljö hälsar vi på Selma Lagerlöfs barndomshem som hon som förmögen och hyllad författare köpte tillbaka i vuxen ålder. Även trädgården är varsamt restaurerad enligt tidstypiskt utseende. Ransäters bruksherrgård är födelseplatsen för en annan av Värmlands framträdande kulturpersonligheter och tjänstgör numera som museum över Erik Gustafs Geijers gärningar. Längs Fryken fortsätter vi till Rottneros och Sveriges mest besökta privata parkanläggning. Här njuter vi av bedårande trädgårdsmiljöer och välkända statyer.
Pris ca 425:-
Akvedukten i Håverud
Akvedukten i Håverud är en av Dalslands mest besökta sevärdheter och ett stycke historia som bäst upplevs på plats. Varje år vallfärdar hundratusentals besökare till Dalslands kanal för att se det spektakulära mötet mellan landväg, järnväg och vattenväg. I dag låter även vi oss imponeras av ingenjörskonsten och de korsande vattenvägarna!
Ingår i resans pris.