Dag 1, lördag: Vi bekantar oss med varandra
Malmö - Essen: Resan startar på Öresundsterminalen och snart sitter vi bekvämt ombord på väg mot Danmark via Öresundsbron och sedan väntar färjan från Rödby till Puttgarden. Vidare genom Tyskland och på kvällen checkar vi in på Intercity Hotel i Essen som väntar med middag och en god natts sömn, ca 72 mil.
Dag 2, söndag: London hägrar
Essen - London: Vi upplever både Holland och Belgien på vår väg till Frankrike. Vid lunch tar vi färjan från Calais till Dover och när vi närmar oss den brittiska kusten missar vi inte de berömda vita kritklipporna i Dover. På eftermiddagen når vi världsmetropolen London där vi checkar in på St Giles Hotel, ca 57 mil. Missa sedan inte tillfället att uppleva London på vår kvällstur!
Dag 3, måndag: Norrut genom England
London - Pitlochry: Efter frukost säger vi farewell till London. Under dagen färdas vi genom Englands böljande landskap och förbi stora städer som Birmingham och Liverpool. Landskapsbilden blir efterhand allt mer kuperad och efter att ha passerat Glasgow når vi Pitlochry och Fisher's Hotel, ca 78 mil. Här installerar vi oss på våra rum och avnjuter en god middag.
Dag 4-6, tisdag - torsdag: Magnifika Skottland
Pitlochry: Tre härliga dagar, fyllda av upplevelser för alla sinnen, väntar oss i Skottland. Tillsammans utforskar vi det vilda och vackra kuperade landskapet med glödande ljunghedar och romantiska borgruiner. Skottland har bevarat en ursprunglig och oförstörd charm och skottarna är med rätta stolta över sitt land. Inte bara naturen utan även Skottlands städer imponerar. Huvudstaden Edinburgh domineras av slottet uppe på en höjd som blickar ner över den gamla stadskärnan. Längs shoppinggatan Princes Street och The Royal Mile lockar butikerna med ett digert utbud. På en avresa i augusti väntar en spännande kväll med färgglada militärparader och rytmisk musik, The Royal Edinburgh Military Tattoo. Vad vore Skottland utan whisky? Whisky är själva sinnebilden för det skotska landskapet och vi passar förstås på att smutta på äkta whisky vid ett besök på ett whiskydestilleri. Vi tar oss också till den mystiska sjön Loch Ness för att se om vi kan få en skymt av sjöodjuret Nessie. Här får vi känslan av att befinna oss i ett gränsland mellan saga och verklighet. Så känns det ofta i Skottland och när vår vistelse går mot sitt slut kommer vi redan att längta tillbaka hit!
Dag 7, fredag: Söderut efter skotska upplevelser
Pitlochry - Hemel Hempstead: I dag tar vi motvilligt farväl av Skottland och det bär av söderut. Längs vägen passerar vi städer som Newcastle och Leeds och vi gör regelbundna pauser, både för lunch och kaffe. Det engelska landskapet passerar revy och framåt kvällningen närmar vi oss Hemel Hempstead och Holiday Inn Hotel, ca 71 mil. Här intar vi en god middag.
Dag 8, lördag: Under Engelska kanalen
Hemel Hempstead - Hamm: Färden går vidare söderut och vi tar sikte på Engelska kanalen. Med hjälp av Eurotunneln når vi snabbt Frankrike och kontinenten. Vår buss rullar sedan under eftermiddagen genom Belgien mot Tyskland och sista kvällen tillbringas i Hamm, ca 72 mil. En god middag och sköna sängar väntar efter ankomst till Mercure Hotel.
Dag 9, söndag: Hemåt med härliga minnen
Hamm - Malmö: Efter frukost tar vi oss vidare mot norra Tyskland. Ett lunchuppehåll på en trevlig restaurang står också på dagsprogrammet. Framåt eftermiddagen når vi Puttgarden och vår färjeöverfart till Rödby. Det danska landskapet lägger vi bakom oss och med hjälp av Öresundsbron beräknas vi vara åter i Malmö ca 20.00, ca 67 mil. På återseende!